Kratek povzetek
Zanesljive in verodostojne ugotovitve o fizičnih in psihičnih poškodbah zahtevajo v okviru postopkov na sodiščih in azilih posebno medicinsko in pravno znanje in standarde, ki so določeni v pomembnem, a premalo znanem protokolu Združenih narodov (Priročnik za učinkovito preiskovanje in dokumentiranje mučenja in drugega okrutnega, nečloveškega ali ponižujočega ravnanja ali kaznovanja, “Istanbulski protokol” (IP)). Telesne in fizične posledice nasilja se lahko uporabijo kot dokazno gradivo pri zaščiti žrtev, postopkih v azilih in dokumentaciji, prav tako pa lahko vplivajo na komunikacijo med preživelim in azilom ter drugimi pravnimi organi.
Projekt ARTIP (Osveščanje in usposabljanje za uporabo Istanbulskega protokola), ki poteka v okviru evropskega programa Leonardo, podpira interdisciplinarno uporabo protokola s strani pravnih organov, socialnih služb in zdravstvenih delavcev pri ocenjevanju mučenja in drugih oblik trpinčenja.
Projekt omogoča lahko dostopna usposabljanja na pravnem in zdravstvenem področju protokola za strokovnjake, ki se ukvarjajo z begunci in ljudmi, ki so preživeli družbeno nasilje. Mednje spadajo socialni delavci, odvetniki, psihologi in zdravstveno osebje. Storitve, ki jih ponuja projekt, vključujejo lokalna usposabljanja, katerih namen je potrditi vsebino in usposobiti lokalne ciljne skupine za zagotavljanje takšnih ocen in dokumentacije.
Novo razvito usposabljanje je sestavljeno iz različnih modulov, tako da ga je mogoče prilagoditi različnim skupinam, pri čemer je pozornost usmerjena na sodelovanje med strokovnjaki različnih disciplin. Modularna struktura, ki praktično ne zahteva dodatnih stroškov, omogoča preobremenjenim strokovnjakom, ki se ukvarjajo z begunci in socialnimi storitvami, enostavno uporabo gradiva. Paket vsebuje možnost spletnega učenja in odprto učilnico, ki se lahko uporabljata pri pripravi usposabljanj in nadaljnjem usposabljanju strokovnjakov, prav tako pa je na voljo omrežna podatkovna baza, ki vsebuje nasvete in informacije, ki lahko strokovnjakom pridejo prav po koncu usposabljanja.
Poleg izgrajevanja sistema strokovnega znanja in osveščanja, se lahko projekt ART-IP uporablja tudi pri širjenju znanja med ljudmi, tako da bodo lažje razumeli, v kakšnem položaju so begunci in žrtve nasilja.
Koordinator projekta je prof. Thomas Wenzel (Medicinska univerza na Dunaju, Avstrija), ki sodeluje s partnerskimi univerzami po Evropi in nevladnimi organizacijami, vključno z Grško akademsko mrežo in dunajskim Boltzmannovim inštitutom za človekove pravice (prof. Manfred Nowak, nekdanji posebni poročevalec Združenih narodov za nasilje). Pri projektu sodelujejo vse zainteresirane lokalne nevladne in vladne organizacije.
Dejavnosti vključujejo podporo posebnega svetovalnega organa, kolegialno presojo in sodelovanje z nevladnimi organizacijami, glavni namen pa je pomagati lokalnim partnerjem pri njihovem delu z begunci in žrtvami nasilja.