Cilji projekta
Uvod
Družbeno in še posebej organizirano nasilje je najbolj uničujoča sila, ki vpliva na zdravje, kakovost življenja posameznika in skupin ter civilne družbe na splošno. Glavni cilj Priročnika za učinkovito preiskovanje in dokumentiranje mučenja in drugega okrutnega, nečloveškega ali ponižujočega ravnanja ali kaznovanja Istanbulskega protokola Združenih narodov je bil tako uvesti smernice za komuniciranje in pomoč žrtvam pri pravnih postopkih, evidentiranju in pregonu storilcev, kar pripomore tako k preprečevanju tovrstnih dejanj kot tudi k rehabilitaciji žrtev samih.
Na žalost pa strokovnjaki s področja prava, sociale in zdravstvene oskrbe pogosto sploh ne vedo za Istanbulski protokol ali pa niso dovolj podrobno seznanjeni z njim. Istanbulski protokol je namreč preobsežen in ne vsebuje nobenih didaktičnih napotkov, ki bi omogočali dejansko uporabo protokola, prav tako pa ne vsebuje posebnosti, značilnih za posamezne države, ki jih je potrebno upoštevati pri njegovi uporabi. Združenje tako upošteva stroge zahteve Svetovne zdravniške organizacije (WMA) in Združenih narodov, da je potrebno zagotoviti gradivo v obliki vzorčnega kurikuluma, saj bomo samo tako zadostili prej omenjenim zahtevam.
Cilji
Splošni cilj je omogočiti zdravstvenim delavcem ter strokovnjakom s področja prava in sociale, da se osredotočijo na eno izmed osnovnih vprašanj pri zaščiti posameznikov pred nasiljem: učinkovito evidentiranje, ki razkrije mučenje in trpinčenje, tako da storilci odgovarjajo za svoja dejanja in da je zadoščeno pravici.
Da bi dosegli ta cilj, je potrebno izpolniti naslednje:
- strokovnjake je potrebno seznaniti tako s samim obstojem protokola kot z njegovo vsebino in jim tako omogočiti, da bodo znali strokovno dokumentirati mučenje; poročati pravnim organom in ustanovam ter oblikovati učno gradivo in realen, fleksibilen in trajnostni kurikulum, ki ga bo mogoče vključiti v sam potek dela;
- protokol mora postati vsakdanji instrument na področju evropske zdravstvene oskrbe in pravne prakse ter tudi v postopkih v evropskih azilih;
- potrebno je uporabiti interdisciplinarni in kolaborativni pristop ter tako povezati strokovnjake s področja prava in zdravstvene oskrbe v neprekinjen proces.